Mamy ogromną przyjemność zaprosić Państwa na wydarzenie biznesowe organizowane na żywo 21 listopada 2023 przez Akademię Najemcy, której założycielem jest Walter Herz. To wyjątkowe wydarzenie będzie odpowiedzią na nurtujące pytanie:
Jak zachęcić pracowników do powrotu do biur?
Miejsce wydarzenia to jedyna w swoim rodzaju przestrzeń 
CFK_13 Centrum Konferencyjne Fabryczna łącząca elegancję art deco z dynamicznym industrialem. Na Gości czekać będzie ogromna dawka eksperckiej wiedzy, nagrody oraz możliwość dialogu i networkingu z innymi uczestnikami. Więcej informacji poniżej, do zobaczenia! 
Nowe regulacje prawne pracy zdalnej - co warto wiedzieć?
Jak balansować pomiędzy prawem, dobrostanem pracowników a wynikami zespołów
Jak zaaranżować przestrzeń pod potrzeby pracowników?
Czy aranżacja może wpłynąć na chęć pracy z biura?
Czy rynek biurowy w Krakowie jest w stanie sprostać oczekiwaniom najemców?
Aranżacja biura a koszty i obecna sytuacja na rynku biurowym
Flexi biuro - co sprawdza się najlepiej i jak zabezpieczyć prawa najemcy?
Co zrobić by biuro było benefitem?
Czy praca hybrydowa z nami zostanie?

Podczas wydarzenia omówimy:

Rejestracja uczestników
Spotkania i rozmowy przy kawie, poczęstunek
Rozpoczęcie Akademii Najemcy

Prezentacje 
W poszukiwaniu work-life balance - pomiędzy prawem, dobrostanem pracowników a wynikami (SK&S)
Powroty do biur - rozwiązania dla firm (HR4Future)
Czy dostępne powierzchnie biurowe w Krakowie sprostają oczekiwaniom najemców? (Walter Herz)
Spotkania i rozmowy przy kawie, poczęstunek

Panel dyskusyjny
Praca z biura kluczem do work-life balance (SK&S, HR4future, Pro Progressio, Walter Herz)
Podsumowanie Akademii Najemcy, losowanie niespodzianki
 Wydarzenie skierowane jest do Najemców. Zapraszamy osoby zainteresowane tematyką powrotu do biur, a także osoby chcące zdobyć najświeższe informacje z branży od cenionych ekspertów i profesjonalistów z obszaru nieruchomości, prawa, HR, designu czy outsourcingu.
Miejsce:  CFK_13 Centrum Konferencyjne Fabryczna
ul. Fabryczna 13, Kraków
Data: 21 listopada 2023
Start: 10:00
Informacje organizacyjne
Agenda
10:00 - 10:15
10:15 - 10:30
10:30 - 10:50
10:50 - 11:10
11:10 - 11:30
11:50 - 12:50
12:50 - 13:00
11:30 - 11:50
09:30 - 10:00
Prowadzący
Associate Direcotr
Walter Herz
Kamil Kowalewski
Ekspert ds. nieruchomości komercyjnych z doświadczeniem zarówno w reprezentacji Wynajmującego, jak i Najemcy, który lubi rozmawiać, zadawać pytania i chętnie dzieli się swoją wiedzą z innymi. W biznesie jest obecny od ponad 10 lat w różnych branżach, głównie po stronie sprzedaży i obsługi klienta, co przekłada na bardzo dobre zrozumienie i wyczucie potrzeb obsługiwanych przez niego Klientów.  Negocjuje i reprezentuje sprawy Klientów w sposób skuteczny, a jednocześnie wyważony dążąc do osiągnięcia sytuacji Win-Win wszystkich zainteresowanych.

Proponowane przez Kamila rozwiązania są "szyte na miarę" danego projektu i dostosowane do wyzwań przed jakimi stoją Klienci z którymi współpracuje. Ponadto ma doświadczenie jako Konferansjer oraz Prelegent, które zdobył na wielu na konferencjach i wydarzeniach związanych m.in. z nieruchomościami, biznesem i edukacją. W branży biurowej pracował i doradzał przy projektach biur i placówek m.in. dla InPost, SII, Luxmed, EC Engineering, AssaAbloy, AndersenLab, Equiniti, Mercator Medical, SALESmanago.
Mateusz Strzelecki
Partner, Head of Tenant Representation
Walter Herz
Od ponad 10 lat w Walter Herz dba o prawa najemcy, wykłada i dzieli się wiedzą w Akademii Najemcy. Jako Partner w spółce odpowiada za główną linię biznesową - Reprezentacji Najemcy (Tenant Representation) oraz rozwój rynków regionalnych i usług oferowanych przez firmę). Do jego obowiązków należy również zarządzanie relacjami i współpraca z kluczowymi klientami firmy oraz koordynacja strategicznych projektów prowadzonych na rzecz Najemców i Właścicieli nieruchomości na terenie całego kraju.

Posiada wieloletnie doświadczenie we współpracy z firmami funkcjonującymi w różnych obszarach rynku. Reprezentował klientów m.in. z sektora IT, BPO/SSC, branży wydawniczej, hotelarskiej czy sektora publicznego, przeprowadzając transakcje zarówno na terenie Warszawy, jak i w wielu miastach regionalnych. Koordynował transakcje najmu na blisko 450 000 m kw. powierzchni biurowej na terenie całego kraju. Do grona jego Klientów należą takie firmy jak: InPost, Grupa Fortum, Kruk S.A., Xceedance, WSIP czy RTB House.
Prelegenci i Paneliści
Agnieszka Fedor
Partner, Adwokat
Kancelaria SK&S
Szefowa zespołu prawa pracy w SK&S. Ma unikatowe doświadczenie w reprezentowaniu pracodawców w negocjacjach ze związkami zawodowymi oraz sporach zbiorowych. Na co dzień doradza pracodawcom z różnych branż i sektorów gospodarki w skomplikowanych projektach restrukturyzacyjnych.  Członkini Europejskiego Stowarzyszenia Prawników Prawa Pracy (EELA) oraz jedna z założycielek i członkini Stowarzyszenia Prawa Pracy. Członkini Zarządu Stowarzyszenia Lidershe – zrzeszającego kobiety biznesu i przygotowującego je do zajmowania najwyższych stanowisk menedżerskich.
Zapewnia wsparcie eksperckie w Fundacji Share The Care, której doradzała w procesie legislacyjnym wdrożenia do polskiego systemu prawnego dyrektywy UE work-life balance. Wyróżniana w prestiżowych, międzynarodowych (Chambers & Partners i Legal500) i krajowych (Rzeczpospolita) rankingach prawniczych. Znajduje się na liście najlepszych „25 prawniczek w biznesie” Forbesa.

Tina Sobocińska


HR Director z 20+ lat doświadczeniem w międzynarodowych firmach (PwC, DHL, Schneider Electric, Sanofi Aventis) w rolach Dyrektora HR, Członka Zarządu, Senior Management Team, Dyrektora Shared Services HR na Europę.
Pasjonatka i doradca HR w projektach: Workplace of the future, Mega trends, Competencies of the Future, HR of the Future, Culture Book, From the Great Rotation to the Great Attraction, 4 day week, Neuroróżnorodne Miejsca Pracy.
Liderka networku Digital HR Champions. Aktywna w networkach: LiderShe i Human Explorers.
Mentorka w programach FutureUp Banku BNP Paribas, Vital Voices. Współautorka serii podcastów: ‘Case study: praca hybrydowa’ , ‘Leaders.What’s next?’ nagrywanych z Jarosławem Kuźniarem, Voice House.
Wykładowczyni na studiach podyplomowych w Uniwersytecie SWPS, na SGH i Akademii Leona Koźmińskiego.


Founder & HR Strategic Advisor
HR4Future
Wiktor Doktór
Wybitny ekspert branży outsourcingu, specjalizujący się w wielu obszarach związanych z nowoczesnymi usługami dla biznesu, włącznie z BPO, R&D, ITO, Call Contact Center oraz tematyką nearshoringu i offshoringu.
Jest prezesem Pro Progressio – organizacji zajmującej się doradztwem i konsultingiem z zakresu nowoczesnych usług dla biznesu. Wiktor należy do grona najważniejszych osobowości outsourcingowych w Polsce i wielokrotnie był nagradzany za swój wkład w rozwój sektora usług dla biznesu w Polsce.
Jest twórcą i autorem dwóch podcastów o tematyce sektora nowoczesnych usług dla biznesu - polskojęzycznego "BSS bez tajemnic" oraz anglojęzycznego "Good Morning BSS World".
Wiktor, wraz z Pro Progressio, są Partnerami dla Niemieckiego Stowarzyszenia Outsourcingu, IAOP, Global Sourcing Association
i innych międzynarodowych organizacji outsourcingowych. 
Prezes
Pro Progressio
Akademia Najemcy rozpocznie się za
03
DNI
17
GODZINY
31
MINUTY
46
SEKUNDY
Baza wiedzy Akademii Najemcy